Viss par skursteņiem: veidi, apkope un pareizā izvēle

Skursteņu izcelsme un evolūcija
Skursteņiem ir bijusi nozīmīga loma cilvēces vēsturē jau kopš seniem laikiem. Pirmās primitīvās skursteņu formas datējamas ar laiku, kad cilvēki sāka izmantot uguni apkurei un ēdiena gatavošanai savās mājās. Alu sabiedrībās dūmi no pavardiem vienkārši tika izvadīti caur griestu atverēm vai alas ieeju. Vēlāk, tādās senajās civilizācijās kā romiešu un ķīniešu, sāka ieviest organizētākas dūmu ventilācijas struktūras, kas uzlaboja dzīves kvalitāti un drošību mājās.
Viduslaikos arhitektūras attīstība noveda pie akmens skursteņu rašanās, kas tika iebūvēti māju sienās. Tas būtiski samazināja dūmu daudzumu dzīvojamās telpās un uzlaboja apkures efektivitāti. Šajā periodā Eiropā kļuva populāri arī pirmie ķieģeļu skursteņi, kurus izmantoja gan dižciltīgo pilīs, gan pieticīgākās mājās.
Līdz ar industriālo revolūciju 18. un 19. gadsimtā skursteņi kļuva par neatņemamu rūpnīcu un lielu industriālo kompleksu sastāvdaļu. Šajā periodā parādījās arī metāla skursteņi, kas piedāvāja jaunas iespējas ilgizturībai un efektivitātei. Nerūsējošais tērauds (inox), kas aktīvi sāka tikt izmantots 20. gadsimtā, nodrošināja revolucionāru risinājumu skursteņu būvniecībā, padarot tos izturīgākus un vieglāk uzturamus.
Mūsdienās nerūsējošā tērauda un lokšņu metāla skursteņi tiek plaši izmantoti modernajā būvniecībā un apkures sistēmās. Tie piedāvā elastīgus risinājumus dažāda veida kurināmajam un tiek augstu vērtēti to izturības un efektivitātes dēļ. Šo tehnoloģiju attīstība ir ļāvusi radīt vieglas, bet izturīgas konstrukcijas, kas ievērojami uzlabo energoefektivitāti un ēku drošību.
Nerūsējošā tērauda (Inox) skursteņi
Nerūsējošā tērauda (inox) skursteņi ir augstas kvalitātes un ilgizturīgi risinājumi dūmgāzu novadīšanai. Tie ir izgatavoti no nerūsējošā tērauda, kam ir augsta izturība pret koroziju, mitrumu un skābiem kondensātiem. Tas padara tos īpaši piemērotus apkures iekārtām, kas izmanto cieto kurināmo, gāzi vai granulas.
Inox materiāla īpašības
Nerūsējošais tērauds (inox) ir īpaša sakausējuma metāls, kas satur dzelzi, hromu, niķeli un dažreiz molibdēnu. Hroms nodrošina izturību pret koroziju, veidojot aizsargājošu oksīda slāni uz metāla virsmas. Niķelis papildus uzlabo stiprību un izturību pret augstu temperatūru, bet molibdēns palīdz novērst skābo koroziju.
Inox skursteņi visbiežāk tiek izgatavoti no AISI 304 vai AISI 316 klases tērauda. Galvenā atšķirība starp tiem ir tā, ka AISI 316 satur molibdēnu, kas padara to izturīgāku pret agresīvām ķīmiskām vielām un skābēm. Tas ir svarīgi, ja tiek izmantoti kurināmie, kas izdala skābus kondensātus.
Inox skursteņu pielietojums
Pateicoties to lieliskajām īpašībām, nerūsējošā tērauda skursteņi tiek plaši izmantoti dažādās jomās:
- Dzīvojamo māju apkures sistēmās – tiek izmantoti kamīniem, malkas krāsnīm, gāzes katliem un granulu krāsnīm un degļiem.
- Rūpniecības objektos – piemēroti rūpnīcām un ražotnēm, kur nepieciešama efektīva dūmu novadīšana.
- Restorānos un viesnīcās – tiek izmantoti virtuvēs ar profesionālām krāsnīm un griliem, kur būtiska ir laba ventilācija.
- Katlu telpās – izmanto, lai droši izvadītu gāzes no lielām apkures sistēmām.
- Slimnīcās un laboratorijās – tiek izmantoti kaitīgu dūmu un gāzu novadīšanas sistēmās.
Regulējumi un prasības nerūsējošā tērauda (Inox) skursteņiem
Lai nodrošinātu nerūsējošā tērauda skursteņu drošību un efektivitāti, jāievēro vairāki Eiropas un nacionālie regulējumi. Galvenie standarti ietver:
- EN 1856-1 un EN 1856-2 – nosaka prasības metāla dūmvadu sistēmām, tostarp temperatūras izturību, spiediena noturību un izturību pret skābēm.
- EN 1443 – vispārīgās skursteņu īpašības un minimālās drošības prasības.
- ISO 9001 – kvalitātes vadības standarts nerūsējošā tērauda skursteņu ražošanai.
- Vietējie būvnormatīvi – atkarībā no valsts un reģiona var būt papildu noteikumi dūmvadu sistēmu uzstādīšanai un ekspluatācijai.
Nerūsējošā tērauda skursteņu priekšrocības
Nerūsējošā tērauda skursteņi ir izvēle ar vairākiem priekšrocībām:
- Ilgmūžība – var kalpot vairāk nekā 20 gadus bez būtiskiem nodiluma pazīmēm.
- Augstas temperatūras izturība – iztur ekstremālus siltuma slodzes bez deformācijām.
- Korozijas izturība – aizsargāti pret mitrumu un ķīmiski agresīviem gāzēm.
- Viegls konstrukcijas svars – ievērojami vieglāki nekā ķieģeļu un betona skursteņi, kas atvieglo uzstādīšanu.
- Gludas iekšējās sienas – samazina kvēpu un kondensāta uzkrāšanos, uzlabojot sistēmas efektivitāti.
- Modularitāte – viegli uzstādāmi un pielāgojami dažādiem apkures iekārtām un arhitektūras iezīmēm.
Nerūsējošā tērauda skursteņu trūkumi
Neskatoties uz daudziem ieguvumiem, nerūsējošā tērauda skursteņiem ir arī daži trūkumi:
- Augstākas izmaksas – salīdzinot ar lokšņu metālu vai ķieģeļu skursteņiem, nerūsējošā tērauda skursteņiem ir nepieciešama lielāka investīcija.
- Precīza uzstādīšana nepieciešama – lai nodrošinātu maksimālu efektivitāti, tie ir jāuzstāda profesionāli, kas var palielināt izmaksas.
- Papildu izolācija zemās temperatūrās – ārējiem skursteņiem var būt nepieciešama papildu siltumizolācija, lai novērstu kondensāta veidošanos.
Lokšņu metāla skursteņi
Lokšņu metāla skursteņi ir izdevīgāka iespēja dūmvadu sistēmu būvniecībai. Tie ir izgatavoti no cinkota vai nerūsējoša lokšņu metāla, kuram parasti ir mazāka izturība pret koroziju un augstām temperatūrām salīdzinājumā ar nerūsējošo tēraudu. Tādēļ tie ir vairāk piemēroti pagaidu vai mazāk prasīgām apkures sistēmām.
Lokšņu metāla skursteņu īpašības
Lokšņu metāls ir plāns metāla loksnes materiāls, kas izgatavots no tērauda un kuru var apstrādāt, izmantojot dažādas metodes, lai uzlabotu tā izturību. Visbiežāk izmantotās lokšņu metāla veidi skursteņiem ir:
- Cinkots lokšņu metāls – pārklāts ar cinka kārtu, kas aizsargā tēraudu no korozijas. Šis veids ir visplašāk izmantotais tā pieejamības dēļ.
- Nerūsējošais lokšņu metāls – satur hromu un niķeli, nodrošinot lielāku korozijas izturību salīdzinājumā ar cinkotu lokšņu metālu.
- Aluzinka lokšņu metāls – alumīnija un cinka kombinācija, kas piedāvā labāku izturību pret augstām temperatūrām un ārējām ietekmēm.
Lokšņu metāla skursteņu pielietojums
Ņemot vērā to zemo cenu un uzstādīšanas vieglumu, lokšņu metāla skursteņi tiek plaši izmantoti dažādās situācijās:
- Pagaidu apkures sistēmas – piemēroti sezonālai lietošanai vai pagaidu būvniecības objektos.
- Papildējo ēku – piemēram, garāžām, lauksaimniecības struktūrām un noliktavām.
- Aizvietojošie vai sekundārie skursteņi – tiek izmantoti kā alternatīva, kad galvenais skurstenis nedarbojas.
- Mazi rūpnieciskie objekti – piemēram, darbnīcas vai mazas fabrikas ar ierobežotu budžetu.
- Izmantošana kopā ar izolāciju – dažos gadījumos lokšņu metāla skursteņi tiek kombinēti ar siltumizolācijas materiāliem, lai pagarinātu to kalpošanas laiku un uzlabotu efektivitāti.
Regulējumi un standarti lokšņu metāla skursteņiem
Lokšņu metāla skursteņi, lai arī ir pieejamāki, joprojām ir pakļauti regulējumiem, lai nodrošinātu to drošību un efektivitāti. Galvenie regulējošie dokumenti ietver:
- EN 1856-1 un EN 1856-2 – nosaka tehniskās prasības metāla dūmvadu sistēmām, tostarp temperatūras un spiediena izturību.
- EN 1443 – vispārīgās īpašības un drošības standarti visiem skursteņu veidiem.
- Vietējie būvnormatīvi – katrai valstij ir savi konkrētie noteikumi par lokšņu metāla skursteņu uzstādīšanu un uzturēšanu.
- Korozijas aizsardzības prasības – īpaši cinkotajiem modeļiem, kas ilgstoši lietojot var rūsēt.
Lokšņu metāla skursteņu priekšrocības
Lokšņu metāla skursteņi piedāvā vairākas galvenās priekšrocības, padarot tos par pievilcīgu izvēli konkrētiem pielietojumiem:
- Zemas izmaksas – viena no vispieejamākajām iespējām skursteņu sistēmas būvniecībai.
- Viegls un viegli uzstādāms – var ātri uzstādīt, neizmantojot sarežģītus rīkus vai specializētu aprīkojumu.
- Elastība – viegli formējami un pielāgojami konkrētām struktūrām.
- Piemēroti īslaicīgai lietošanai – ideāli piemēroti pagaidu apkures risinājumiem.
Lokšņu metāla skursteņu trūkumi
Neskatoties uz priekšrocībām, lokšņu metāla skursteņiem ir arī daži trūkumi:
- Pakļautība korozijai – cinkots lokšņu metāls var rūsēt laika gaitā, īpaši mitrā vidē.
- Īsāks kalpošanas laiks – salīdzinot ar nerūsējošā tērauda skursteņiem, lokšņu metāla skursteņiem ir zemāka izturība un tie ātrāk nolietojas.
- IERobežota termiskā izturība – nepiemēroti ļoti augstām temperatūrām, īpaši, ja nav aizsargāti ar papildu siltumizolāciju.
- Prasība pēc regulāras apkopei – bieža tīrīšana un korozijas pārbaude ir nepieciešama, lai novērstu bojājumus.
Galvenās skursteņu sistēmas sastāvdaļas
Skursteņu sistēma sastāv no vairākām būtiskām sastāvdaļām, kas strādā kopā, lai nodrošinātu drošu un efektīvu dūmgāzu izvadīšanu. Katrai sastāvdaļai ir specifiska loma skursteņa struktūrā, un tā ir būtiska tās izturībai un funkcionalitātei. Zemāk ir sniegts detalizēts galveno daļu apraksts:
Dūmvadu caurules
Dūmvadu caurules ir galvenā skursteņa sastāvdaļa un caur tām dūmgāzes tiek izvadītas no apkures ierīces. Tās var būt:
- Starpās dūmvadu caurules – tiek izmantotas vertikālās skursteņa daļās, kur nav nepieciešama gāzu plūsmas virziena maiņa.
- Elastīgas dūmvadu caurules – tiek izmantotas sarežģītās uzstādīšanās vietās, kur nepieciešams pāriet caur šauriem vai līkločiem. Tās ir īpaši noderīgas, renovējot vecas skursteņu sistēmas.
Dūmvadu caurules jāizgatavo no karstumizturīgiem un korozijas izturīgiem materiāliem, piemēram, nerūsējošā tērauda vai keramikas, lai nodrošinātu izturību un drošību.
Atbalsta kronšteini
Kronšteini ir montāžas elementi, kas nodrošina skursteņa sistēmas stabilitāti, piestiprinot dūmvadu caurules un citas sastāvdaļas pie sienas vai griestiem. Tie ir ļoti svarīgi lai novērstu pārvietošanos un vibrācijas, kas varētu apdraudēt sistēmas darbību. Kronšteini tiek izgatavoti no korozijizturīgiem materiāliem, lai izturētu ilgtermiņa ekspluatāciju.
Dūmvadu adapteri
Dūmvadu adapteri tiek izmantoti, lai savienotu dažādus diametrus un cauruļu tipus skursteņa sistēmā. Tie ir nepieciešami, lai pielāgotu dūmvadu cauruli apkures ierīces specifiskajām prasībām vai veicot pārejas starp dažādiem materiāliem (piemēram, no keramikas uz metāla skursteni).
Skursteņa blīves
Blīves tiek izmantotas, lai aizsargātu ārējo skursteņa daļu no laika apstākļiem, piemēram, lietus, sniega, vēja un UV starojuma. Tās novērš mitruma iekļūšanu siltumizolācijā un skursteņa struktūrā, kas varētu izraisīt koroziju un plaisāšanu. Blīves parasti tiek izgatavotas no cinkota tērauda, aluzinka sakausējuma vai nerūsējošā tērauda.
Rozetes
Rozetes ir dekoratīvi un funkcionāli elementi kas tiek izmantoti, kad skurstenis šķērso sienas, griestus vai jumtus. Tās arī nodrošina termisko aizsardzību, samazinot apkārtējo materiālu pārkaršanas risku un novēršot netīrumu uzkrāšanos ap skursteņa atveri.
T-veida savienotāji
T-veida savienotāji ļauj veidot dūmvadu sistēmas atzarojumus, padarot iespējamu vairāk nekā vienas apkures ierīces savienošanu ar to pašu skursteni. Tie tiek izmantoti arī, lai izveidotu pārbaudes atveres tīrīšanai un apkopei. Lai nodrošinātu drošību, izmantojot T-veida savienotājus, jāievēro minimālā distance starp savienotajām ierīcēm un jānodrošina efektīva dūmgāzu izvadīšana.
Līkumi
Līkumi tiek izmantoti, lai mainītu dūmvadu caurules virzienu. Visbiežāk izmantotie veidi ir:
- 45 grādu līkumi – tiek izmantoti, lai nodrošinātu gludu pāreju, kad nepieciešama neliela virziena maiņa.
- 90 grādu līkumi – tiek izmantoti uzstādījumos, kas prasa asu pagriezienu, piemēram, savienojot horizontālu dūmvadu cauruli ar vertikālu skursteni.
Par daudz līkumu var samazināt skursteņa vilces efektivitāti un apgrūtināt pareizu dūmgāzu izvadīšanu, tāpēc tos vajadzētu uzstādīt tikai tad, kad tas ir nepieciešams.
Siltuma apmaiņas ierīces
Siltuma apmaiņas ierīces ir papildus ierīces, kas tiek uzstādītas skursteņa sistēmā, lai iegūtu un izmantotu daļu no siltuma, kas saturas dūmgāzēs. Tās darbojas, pāradresējot daļu no termiskās enerģijas atpakaļ telpā vai uz ūdens apkures sistēmām, palielinot kopējo apkures efektivitāti un samazinot degvielas izmaksas.
Skursteņa vāki
Skursteņa vāki tiek uzstādīti skursteņa augšējā daļā un pilda vairākas svarīgas funkcijas:
- Novērš lietus ūdens un sniega iekļūšanu, kas var bojāt skursteņa iekšpusi.
- Samazina putnu un kukaiņu iekļūšanas risku dūmvadā.
- Uzlabo skursteņa vilci, novirzot gaisa plūsmu un novēršot atpakaļgaitu.
Ir dažādi skursteņa vāku veidi, tostarp statiskie, rotējošie un regulējamie modeļi, kas optimizē skursteņa sistēmas darbību atkarībā no specifiskajām vajadzībām.
Kā izvēlēties pareizo skursteni
Pareizā skursteņa izvēle ir atkarīga no vairākiem galvenajiem faktoriem, tostarp apkures ierīces veida, degvielas, drošības prasībām un ēkas struktūras īpašībām. Nepareizi izvēlēts skurstenis var novest pie samazinātas apkures efektivitātes, sliktas vilces un pat oglekļa monoksīda uzkrāšanās un ugunsgrēku riska. Šeit ir daži no svarīgākajiem aspektiem, kas jāņem vērā, izvēloties skursteni.
Apkures ierīces veids un degviela
Apkures ierīces veids ir pirmais faktors, kas jāņem vērā, izvēloties skursteni. Dažādām ierīcēm ir nepieciešamas specifiskas skursteņa īpašības:
- Kamīni un koka plītis – prasa skursteņus ar labu siltuma izturību un lielāku diametru optimālai vilcei. Ieteicams izmantot izolētus (dubultās sienas) skursteņus, lai uzlabotu efektivitāti.
- Gāzes katli – izmanto gan vienas sienas, gan dubultās sienas dūmvadu caurules, bet ar mazāku diametru. Jānodrošina pareiza kondensāta novadīšana.
- Pelnu katli un sildītāji – prasa skursteņus ar labu siltuma izolāciju, jo tie darbojas zemākās temperatūrās nekā koka plītis, bet ģenerē kondensātu, kas jānovērš.
- Rūpnieciskās un profesionālās apkures sistēmas – bieži izmanto lielas, izolētas dūmvadu caurules, kas ir izturīgas pret skābes koroziju un augstām temperatūrām.
Atšķirība starp vienas sienas un dubultās sienas (izolētiem) skursteņiem
Izvēloties skursteni, ir būtiski noteikt, vai tiks izmantota vienas sienas vai dubultās sienas (izolēta) dūmvadu caurule. Atšķirība starp tām ir būtiska un atkarīga no konkrētās pielietošanas.
- Vienas sienas skursteņi – izgatavoti no vienas metāla kārtas (nerūsējošais tērauds vai lokšņu metāls) un piemēroti uzstādīšanai esošajos skursteņa kanālos vai iekšējās telpās. Tie ir pieejami par saprātīgām cenām, bet nesniedz labu siltuma izolāciju, kas var novest pie dūmgāzu kondensācijas.
- Dubultās sienas (izolētie) skursteņi – sastāv no divām metāla kārtām ar izolācijas materiālu (minerālvati) starp tām. Šos skursteņus izmanto ārējai uzstādīšanai, kur pastāv risks, ka dūmgāzes atdzisīs. Tie samazina kondensāta veidošanos, uzlabo vilci un pagarina skursteņa sistēmas kalpošanas laiku.
Skursteņa diametrs un augstums
Vēl viens svarīgs faktors, izvēloties skursteni, ir tā diametrs un augstums. Ja diametrs ir pārāk mazs, dūmgāzes netiks efektīvi izvadītas, kas novērsīs vilci un veidos sodrējus. Ja tas ir pārāk liels, daļa no apkures ierīces efektivitātes var tikt zaudēta.
Ieteicamais skursteņa augstums ir atkarīgs no apkures ierīces veida un ēkas konfigurācijas, taču parasti tas ir no 4 līdz 8 metriem. Augstāki skursteņi nodrošina labāku vilci, bet tiem jābūt droši piestiprinātiem, īpaši, ja tie tiek uzstādīti ārpusē.
Atbilstība noteikumiem un standartiem
Veidojot skursteni, ir svarīgi ievērot visus piemērojamos noteikumus un drošības standartus. Atkarībā no vietējās likumdošanas var būt nepieciešama īpaša izolācija, korozijas aizsardzība un ugunsizturīgi materiāli. Galvenie standarti, kas attiecas uz skursteņiem, ietver:
- EN 1856-1 un EN 1856-2 – standarti metāla dūmvadu caurulēm, kas nosaka to izturību pret temperatūru, spiedienu un koroziju.
- EN 1443 – vispārējās īpašības un drošības prasības skursteņu sistēmām.
- Vietējie būvniecības noteikumi – nosaka, kādiem jābūt skursteņu dizainiem un uzstādīšanas prasībām atbilstoši konkrētās teritorijas prasībām.
Papildu apsvērumi, izvēloties skursteni
Papildus tehniskajām specifikācijām jāņem vērā arī vairāki praktiski aspekti:
- Uzstādīšanas sarežģītība – daži skursteņi prasa sarežģītāku uzstādīšanu un profesionālu uzstādīšanu, kas var palielināt izmaksas.
- Darbošanās izmaksas – dubultās sienas skursteņiem parasti ir mazāka apkopes nepieciešamība un ilgāks kalpošanas laiks nekā vienas sienas skursteņiem.
- Vides ietekme – izturīgu un augstas izturības materiālu izmantošana samazina biežu nomaiņu nepieciešamību un ir videi draudzīgāka izvēle.
Skursteņa uzstādīšanas instrukcijas 5 soļos
1. Skursteņa pamata būvēšana
Lai nodrošinātu skursteņa stabilitāti un drošību, tas ir stingri jāpiestiprina pie zemes vai ēkas sienas. Ir trīs galvenās uzstādīšanas metodes:
- Sienas montāža.
- Grīdas uzstādīšana ar teleskopisku atbalstu.
- Grīdas uzstādīšana uz betona plāksnes.
Ja izvēlējāties trešo opciju, šo soli varat izlaist.
a) Sienas kronšteina uzstādīšana
- Atzīmējiet urbšanas punktus.
- Urbiet caurumus un ievietojiet sienas stiprinājumus.
- Piestipriniet kronšteinu pie sienas ar skrūvēm.
b) Teleskopiskā atbalsta nostiprināšana
- Piestipriniet teleskopisko atbalstu pie plakana betona virsmas.
2. Inspekcijas elementa uzstādīšana
Skursteņa statīvs kalpo kā pamats, uz kura tiek novietots inspekcijas elements. Šis komponents ir ļoti svarīgs vieglai tīrīšanai un apkopei.
Statīva apakšā ir vāks ar mazu atveri un drenāžas caurule, kas novada kondensātu, novēršot mitruma un sodrēju uzkrāšanos. Ir svarīgi pareizi savākt vai novadīt kondensātu, nevis ļaut tam pilēt uz zemes.
Uzstādīšana:
- Piestipriniet inspekcijas elementu pie statīva pamatnes, novietojot T-veida daļas vāku ar atveri uz leju.
3. T-veida detaļas un sienas rozetes uzstādīšana
T-veida detaļa tiek uzstādīta virs inspekcijas elementa un nodrošina savienojumu starp skursteni un plīts dūmvadu cauruli, izmantojot adapteri.
Soļi:
- Novietojiet T-veida detaļu virs inspekcijas elementa.
- Uzslēdziet sienas rozeti uz T-veida detaļas sānu caurules un savienojiet to ar adapteri.
4. Skursteņa augstuma noteikšana
Šajā solī dūmvadu caurules tiek sakrautas viena uz otras līdz tiek sasniegts vēlamais augstums.
Uzstādīšana:
- Uzstādiet pirmo dūmvadu cauruli uz T-veida detaļas.
- Nostipriniet to ar skursteņa kronšteinu.
- Atkārtojiet procesu līdz skurstenis sasniedz nepieciešamo augstumu.
- Ik pēc 2 metriem piestipriniet dūmvadu caurules pie sienas ar kronšteinu, novietojot to savienojuma punktā starp divām dūmvadu caurulēm.
Svarīgi:
Ja jumta pārkarēm traucē vertikālu skursteņa uzstādīšanu, varat izmantot:
- Jumta caurules pamatni slīpiem jumtiem
- Dubultu elkoņa dūmvadu cauruli, lai novirzītu skursteni
5. Skursteņa vāka uzstādīšana
Beigu solis ir skursteņa vāka novietošana. Viens no šī veida skursteņu priekšrocībām ir tas, ka to var aprīkot ar dažādiem vākiem, ļaujot pielāgot skursteni, ja nākotnē mainās kamīns.
Uzstādīšana:
- Novietojiet apdares vāku virs skursteņa.
Piezīme:
Dūmvadu cauruļu ligzdas vienmēr jāorientē uz augšu – dūmgāzu plūsmas virzienā.
Vairāku apkures iekārtu pieslēgšana vienam skurstenim
Vairāku kamīnu vai krāšņu pieslēgšana vienam skurstenim var būt ērts risinājums, taču tas prasa rūpīgu plānošanu un stingru drošības noteikumu ievērošanu. Galvenais nosacījums ir tas, ka katrai apkures iekārtai jābūt ar pietiekamu gaisa plūsmu, lai efektīvi novadītu dūmgāzes, neradot apgriezto plūsmu.
Nosacījumi un ieteikumi:
- Skursteņa diametram jābūt pietiekami lielam, lai spētu izvadīt dūmus no visām pieslēgtajām iekārtām, neradot gāzu uzkrāšanos.
- T-veida savienotāju un īpašu adapteru izmantošana, lai nodrošinātu pareizu gāzu plūsmas virzienu un novērstu apgrieztās plūsmas sajaukšanos.
- Katrā iekārtā jābūt pieslēgtai citā līmenī – pieslēdzot vairākas iekārtas, ieteicams veikt savienojumus dažādos augstumos, lai novērstu dūmgāzu sajaukšanos.
- Izvairieties no pārāk gariem horizontāliem posmiem, kas var samazināt gaisa plūsmu un radīt sodrēju uzkrāšanos.
- Uzstādiet gaisa plūsmas novēršanas vārstus, lai nodrošinātu, ka dūmi no vienas iekārtas nenonāk citā.
Iespējamie riski:
- Apgriezta plūsma un dūmu iekļūšana telpā, ja skurstenim trūkst pietiekamas jaudas vai tas ir nepareizi uzstādīts.
- Ogļskābes gāzes uzkrāšanās, kas rada nopietnu veselības apdraudējumu.
- Samazināta apkures iekārtu efektivitāte, ja skurstenis nevar nodrošināt pietiekamu gaisa plūsmu.
- Ugunsgrēka risks, ja uzstādīšana nav veikta pareizi un netiek ievērotas ugunsdrošības prasības.
Ja plānojat pieslēgt vairāk nekā vienu kamīnu vai krāsni vienam skurstenim, vislabāk ir konsultēties ar profesionālu skursteņslauķi vai apkures sistēmu speciālistu. Tas nodrošinās, ka konstrukcija ir droša un efektīva.
Skursteņa apkope un tīrīšana
Pareiza skursteņu apkope un tīrīšana, neatkarīgi no tā, vai tie ir no nerūsējošā tērauda vai lokšņu metāla, ir būtiska apkures sistēmas drošībai un efektivitātei. Regulāra tīrīšana novērš sodrēju un kondensāta uzkrāšanos, kas var novest pie aizsprostojumiem, samazinātas gaisa plūsmas un pat ugunsgrēka riska.
Nerūsējošā tērauda (Inox) skursteņu tīrīšana
Nerūsējošā tērauda skursteņi ir izturīgi pret sodrēju uzkrāšanos, jo to iekšējās sienas ir gludas, kas apgrūtina atliekas pielipšanu. Tomēr, lietojot cietos kurināmos, piemēram, malku vai ogles, regulāra tīrīšana ir nepieciešama. Ieteicams pārbaudīt un notīrīt skursteni vismaz divas reizes gadā. Tīrīšanas metodes ietver:
- Mehāniskā tīrīšana – izmantojot otas ar metāla vai plastmasas sariem.
- Ķīmiskās apstrādes – izmantojot pulverus un granulas, kas izšķīdina sodrējus un novērš to uzkrāšanos.
- Profesionalitātes pakalpojumi – pieņemot speciālistus ar profesionālu aprīkojumu rūpīgai tīrīšanai.
Lokšņu metāla skursteņu tīrīšana
Lokšņu metāla skursteņi ir uzņēmīgi pret koroziju, īpaši, ja tie tiek pakļauti mitrumam vai ja kurināmais rada skābus kondensātus. Tādēļ to apkope prasa vēl lielāku uzmanību. Galvenie ieteikumi lokšņu metāla skursteņu tīrīšanai ir:
- Mehāniskā tīrīšana vismaz divas reizes gadā – izmantojot atbilstošas otas, lai novērstu sodrēju uzkrāšanos un rūsas veidošanos.
- Anti-korozijas aizsardzība – uzklājot īpašas aizsargājošas pārklājumu, lai pagarinātu skursteņa kalpošanas laiku.
- Inspekcija uz rūsu un bojājumiem – regulāri pārbaudot lokšņu metāla skursteni uz nolietojuma pazīmēm un veicot savlaicīgus pasākumus.
- Skursteņu vāku izmantošana – lai novērstu lietus un mitruma iekļūšanu, kas paātrina koroziju.
Vispārējais noteikums visiem skursteņu veidiem ir tas, ka apkope jāveic regulāri un saskaņā ar ražotāja ieteikumiem. Tas nodrošinās to drošību, efektivitāti un ilgmūžību.
10 Visbiežāk sastopamās skursteņa problēmas un to risinājumi
Skursteņi var sastapt dažādas problēmas to darbības laikā, kas var novest pie samazinātas efektivitātes, gaisa piesārņojuma vai pat ugunsgrēkiem. Šajā sadaļā mēs apskatīsim 10 visbiežāk sastopamās problēmas un to risinājumus:
Vāja skursteņa vilce
Problēma: Skurstenis nespēj efektīvi izvilkt dūmus, kā rezultātā telpa piepildās ar dūmiem.
Risinājums: Pārbaudiet skursteņa augstumu un diametru – nepareizi izmēri var radīt vāju vilci. Skursteņa vāka uzstādīšana var uzlabot gaisa plūsmu.
Apgriezta plūsma
Problēma: Dūmi atgriežas telpā, nevis paceļas uz augšu.
Risinājums: Tas var būt izraisīts ar aizsprostotu skursteni, nepietiekamu ienākošo gaisu vai nepareizu uzbūvi. Pārliecinieties, ka skurstenis ir tīrs un telpa ir labi ventilēta.
Aizsprostojums no putnu ligzdām vai kukaiņiem
Problēma: Putni bieži veido ligzdas skursteņos, bet zirnekļtīklu un kukaiņu klātbūtne var radīt aizsprostojumus.
Risinājums: Uzstādiet skursteņa sietu vai īpašu vāku, lai novērstu dzīvnieku iekļūšanu.
Kondensāts un mitruma uzkrāšanās
Problēma: Ūdens tvaiki kondensējas skurstenī, kas izraisa koroziju un sienu bojājumus.
Risinājums: Divu sienu izolēto skursteņu izmantošana un pareiza ventilācija palīdzēs samazināt kondensāta uzkrāšanos.
Metāla komponentu korozija
Problēma: Augsts mitrums un skābes savienojumi dūmos var izraisīt rūsu un bojājumus.
Risinājums: Izmantojiet nerūsējošo tēraudu labākai izturībai un regulāri pārbaudiet skursteni uz korozijas pazīmēm.
Sodrēju un kreozota uzkrāšanās
Problēma: Sodrēji un kreozots var uzkrāties skursteņa sienās, palielinot ugunsgrēka risku.
Risinājums: Regulāri tīriet skursteni, īpaši, ja izmantojat cietos kurināmos, piemēram, malku vai ogles. Sausa malkas izmantošana un ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi var palīdzēt samazināt uzkrāšanos.
Plaisājumi un strukturāli bojājumi
Problēma: Laika gaitā ķieģeļu un metāla skursteņi var plaisāt vai sabojāties.
Risinājums: Mazus plaisājumus var labot ar karstumizturīgiem materiāliem. Smagi bojājumi var prasīt daļēju vai pilnīgu skursteņa atjaunošanu.
Gaisa plūsmas ietekme uz vilci
Problēma: Vējš ap skursteni var traucēt pareizu dūmu izvadīšanu.
Risinājums: Uzstādiet vilces novēršanas vāku, lai uzlabotu vilci un mazinātu ārējo apstākļu ietekmi.
Pārkaršana un skursteņa deformācija
Problēma: Pārmērīgi augsta temperatūra var izraisīt izplešanos un skursteņa komponentu bojājumus.
Risinājums: Karstumizturīgu materiālu un divu sienu skursteņu izmantošana var samazināt pārkaršanas risku.
Savienojamības problēmas starp apkures iekārtu un skursteni
Problēma: Ja skurstenis nav pareizi projektēts atbilstoši kurināmā veidam vai apkures iekārtai, tas var novest pie neefektīvas degšanas un vājās vilces.
Risinājums: Pirms skursteņa iegādes konsultējieties ar speciālistu, lai pārliecinātos, ka tas ir piemērots jūsu apkures sistēmai.